هوش مالی یا هوش اقتصادی چیست؟

هوش مالی یا هوش اقتصادی چیست؟

در دنیای کنونی و با وجود فراز و نشیب‌های موجود در حوزه اقتصاد، همیشه یکی از دغدغه‌های موجود افزایش سرمایه و رفاه مالی است. عواملی چون تورم، درآمد پایین، حجم کار بالا و بازده مالی کم و … باعث کاهش رفاه و حجم سرمایه افراد می‌گردد. هوش مالی عاملی است که برای پیشرفت مالی نیاز داریم.

افرادی که می‌توانند برای افزایش درآمد خود تلاش و موانع موجود را مرتفع کنند و هیچ توقفی در مسیر ندارند، درنهایت موفق می‌شوند. این افراد در واقع از هوش مالی بالاتری برخوردار هستند. هوش مال یکی از مهم‌ترین رازهای رسیدن به ثروت است. در ادامه به بررسی هوش مالی و عوامل موثر برای افزایش آن خواهیم پرداخت.

هوش مالی چیست؟

به زبان ساده هوش مالی در واقع توانایی جذب و افزایش سرمایه، از طرفی رفع مشکلات مالی است. افرادی که توانایی حل مسائل مالی خود و دیگران را دارند، در واقع از هوش مالی بیشتری برخوردارند. افرادی که هوش مالی بالایی دارند، برای مسائل مختلف راهکارهای مختلف دارند و در شرایط مختلف استراتژی‌های متفاوتی اتخاذ می‌کنند.

در واقع این افراد از اولویت‌بندی مشکلات برای رفع آن‌ها اقدام می‌کنند. تفاوت افراد ازنظر سطح مالی، در واقع به میزان هوش مالی آن‌ها بستگی دارد. نکته قابل توجه این است که هوش مالی قابل یادگیری و ارتقا است. درواقع با پرورش دادن هوش مالی می‌توانید آینده بهتری برای خود رقم بزنید.

تعریف هوش مالی از زبان رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی یکی از ثروتمندان جهان است که شرایط سخت خود را از نظر مالی بسیار ارتقا بخشید و از هوش مالی بالایی برخوردار است.

به گفته او هوش مالی  مجموعه‌ای از تشخیص‌ها، تصمیمات و اقداماتی است که فرد در جهت مدیریت مالی زندگی و کسب و کار خود به کار می‌گیرد. در واقع افرادی که هوش مالی بالایی دارند از حل کردن چالش‌های کسب درآمد بیشتر لذت می‌برند اما اکثر مردم می‌ترسند و به دنبال تمام شدن مسئله و حفظ آرامش شخصی خود هستند.

او معتقد است که هوش مالی از پنج جنبه اصلی تشکیل شده است. از طرفی رفتار افراد باهوش در حوزه مالی را در مواجه با پول به دلیل درک از سه موضوع سرمایه، بدهی و جریان مالی می‌داند.

جنبه‌های مختلف هوش مالی

هوش مالی برگرفته‌شده از پنج جنبه اصلی است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

کسب پول و درآمد بیشتر

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های هوش اقتصادی کسب درآمد بیشتر است. در واقع تا زمانی که سطح درآمد شما افزایش پیدا نکند، نمی‌توانید سرمایه خود را افزایش دهید. درآمد سالانه افراد کاملا بیانگر فرق آن‌ها در میزان هوش مالی است.

برای بالا بردن این هوش ما نیاز به بالابردن درآمد خود داریم چرا که این دو با یکدیگر رابطه مستقیم دارند.

رابرت کیوساکی معتقد است که به دلیل تحمل نکردن سختی‌های موجود در مسیر افزایش درآمد، برخی افراد نتوانستند ثروتمند شوند و فرآیند ثروتمند‌ شدن را توام با تحمل سختی‌ها و فراز و نشیب‌ها می‌داند. البته فکر نکنید حتماً باید سختی‌های زیادی متحمل شوید چرا که اساس هوش مالی بر این است که شما با کمترین کار بیشترین بازده مالی را دریافت کنید، اما اتفاقات و چالش‌هایی در زمان پیشرفت کار‌ها اتفاق می‌افتد که باید آن‌ها را حل کنید.

هرچه هوش مالی بالاتری داشته باشید باید هوش هیجانی بیشتری نیز داشته باشید. چرا که پذیرفتن ریسک‌ها و اتخاذ بهترین تصمیم در مواقع حساس مستلزم این است که توانایی کنترل هیجانات و عواطف خود را داشته باشید. در واقع اگر طالب ثروت هستید باید بدانید که مشکلات ناپدید نمی‌شوند بلکه باید برای آن‌ها راه حل انتخاب کنید.

محافظت از پول

یکی از عوامل مهم برای ثروتمند شدن نحوه نگهداری یا محافظت از پول است. توجه داشته باشید که خرج کردن بیشتر در ازای درآمد بیشتر باعث افزایش سرمایه‌ نمی‌شود. در کنار اینکه باید برای افزایش درآمد تلاش کنیم سعی داشته باشید که متعادل و بهینه هزینه کنید. به ‌واسطه نحوه هزینه کرد ما می‌توانیم سرمایه خود را افزایش دهیم و به ‌واسطه افزایش سرمایه در واقع هوش مالی و ثروت خود را افزایش داده‌ایم.

در واقع هدف باید کسب درآمد و حفظ سرمایه از کارهایی باشد که کمترین کار ممکن را لازم دارند. اهمیت زمان و پول در این مبحث بسیار بالا است.

بودجه‌بندی و برنامه‌ریزی برای پول

با استفاده از برنامه‌ریزی برای سرمایه و خرج‌های موجود، در واقع اولویت‌بندی برای هزینه‌ها و انجام بهینه آن‌ها، از طرفی بالا بردن سطح درآمد و توانایی برقراری تعادل در بین این دو، شما می‌توانید هدف بهتری برای سرمایه‌گذاری داشته ‌باشید. این مسئله از جنبه دیگری به ما کمک میکند که خیلی هائز اهمیت است.

با برنامه‌ریزی و ثبت صورت‌های مالی هزینه‌ها و درآمدها از میزان کسری یا مازاد درآمد خود باخبر می‌شوید و نکته طلایی اینجا اتفاق می‌افتد. همیشه باید به دنبال این باشید که مازاد از بودجه داشته باشید چرا که همین کار باعث بالا رفتن درآمد و تبدیل‌شدن شما به یک فرد ثروتمند می‌شود. در همین ارتباط رابرت کیوساکی مثالی می‌زند که با وجود اینکه آن‌ها کسری بودجه داشتند اما خود را موظف کرده بودند که بخشی از درآمد خود را در قسمت سرمایه و دارایی خود قرار دهند.

این اتفاق باعث این شد که با وجود اینکه کسری بودجه داشتند اما به فکر افزایش درآمد باشند. همین امر باعث شد تا آن‌ها 80 در صد از سرمایه خود را در حال حاضر به دارایی‌ها اختصاص می‌دهند و با 20 درصد باقیمانده زندگی را می‌گذرانند، که با این کار توانستند میزان زیادی از دارایی‌های خود را سرمایه‌گذاری کنند و بر میزان و ارزش آن‌ها بیفزایند و بخش زیادی را به کارهای خیریه اختصاص دادند. در واقع نه تنها بدهی‌های خود را پرداخت کردند بلکه درآمد آن‌ها نیز بسیار افزایش یافت.

استفاده از اهرم مالی

دارایی‌هایی حاصل‌شده از مازاد بودجه می‌توانند باعث شوند تا بتوانیم درآمدهای بیشتری کسب کنیم. افرادی که هوش مالی بالایی دارند می‌توانند سود‌های خوبی از سرمایه‌گذاری‌ها به دست بیاورند. نکته بالا رفتن سود سرمایه‌گذاری است، چراکه سرمایه ما را چند برابر می‌کنند.

میزان درصد سودی که افراد از معاملات خود می‌برند، نشان‌دهنده هوش مالی آن‌ها است و می‌توانید در نظر بگیرید که عده‌ای پول خود را در بانک‌ها یا اوراق های مختلف مانند اوراق تامین مالی و … با درآمد ثابت کم ریسک سرمایه‌گذاری کردند، اما عده‌ای دیگر در بورس و ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کردند که به مراتب سودهای بالاتری دارند و به سرعت باعث افزایش سرمایه می‌شوند. البته که بازارهای مالی دارای ریسک هستند اما اگر درست و با آموزش دیدن در آن‌ها سرمایه‌گذاری شود می‌توانند بسیار مفید باشند.

ارتقاء سطح آگاهی، دانش و هوشیاری مالی

نکته قابل توجه همین جا است که می‌توانید هوش مالی را فرابگیرید و آن‌ را تقویت کنید. بازار‌های مالی برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند، اما نیاز به دانش، تجربه و آموزش دارند. در این میان می‌توان با افراد باتجربه هم مشورت کرد. اگر سطح آگاهی خود را بالا ببرید، در واقع با اطمینان بیشتر و استفاده از تحلیل و تجربه، به سود‌های دل‌خواه خود دست پیدا خواهید کرد، چرا که در دنیای کنونی سرمایه‌گذاری دارایی‌ها، باعث ثروتمند شدن می‌شود.

روش‌های موثر برای پرورش هوش مالی

همان‌طور که گفتیم هوش مالی با آموزش، تمرین و رعایت یک سری نکات قابل پرورش است. در ادامه به چند روش موثر اشاره خواهیم کرد:

یادگیری پیوسته

استفاده از آموزش‌های گوناگون و متناسب با رشد بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری در دنیای کنونی که دائما در حال تغییر است، می‌تواند کمک موثری در افزایش سطح هوش مالی داشته باشد. با افزایش آگاهی و سطح دانش، منفعت بیشتری از سرمایه‌گذاری‌هایتان کسب خواهید کرد و با افزایش منفعت و ثروت، افزایش هوش مالی حاصل می‌شود.

مدیریت مخارج

وقتی هدف و تمرکز افزایش سرمایه باشد، بدیهی است که مدیریت پرداختی‌ها بسیار مهم است. هر میزان درآمد داشته باشید اگر نتوانید درست خرج کنید و از هزینه‌های بیهوده کاهش دهید، نمی‌توانید به سرمایه خود اضافه کنید. لازم است تمام مخارج با دقت و اولویت‌بندی صرف شوند.

استفاده درست از زمان

استفاده بهینه از زمان یکی از ارکان مهم است چرا که زمانی که در دسترس ما قرار دارد قابل بازگشت نیست و برای آموزش و برنامه‌ریزی صحیح باید صرف شود. از کارهای بیهوده صرف‌نظر کنید. از طرف دیگر نباید فراموش کنید که زمان لازم را برای رسیدن به ثروت باید طی کنید و اصلا نباید شتاب به خرج دهید. به دست آوردن هوش مالی و ثروت نیاز به تمرین دارد و ممکن است سال‌ها به طول انجامد.

تغییر تفکر و نگرش

طرز تفکر ما درباره پول و ثروت نشان‌دهنده این است که چه چیزی در انتظار ماست. اگر ثروت را دست‌نیافتنی بدانیم یا آن‌ را موجب آزار و اختلال در آرامش خود بدانیم، از ما دور خواهد شد. با تغییر سبک نگرش و علاقه‌مندی‌هایمان، می‌توانیم ثروت بیشتر را به زندگی خود دعوت کنیم.

تعیین هدف

بدون داشتن تصویر مشخص از مقصد دلخواه، امکان دستیابی به آن وجود ندارد. این‌گونه تصور کنید که یک میوه استوایی که هیچ‌گونه شناختی از آن ندارید و حتی اسم آن را هم نمی‌دانید، شاید هیچ‌وقت وارد زندگی شما نشود. درواقع تا ما خواسته‌ای نداشته باشیم مسیری شکل نمی‌گیرد و تا مسیری شکل نگیرد درخواستی را دریافت نخواهیم کرد. پس داشتن هدفی مشخص و تصویر خواسته‌هایمان نقش موثری دررسیدن به آن‌ها دارد.

سرمایه‌گذاری

به یاد داشته باشید که با کسب درآمد بیشتر و به وجود آمدن مازاد بر موجودی، بیش ‌از پیش احساس نیاز به سرمایه‌گذاری به وجود می‌آید. در واقع یکی از کارهایی که با کمترین فعالیت فیزیکی امکان بازده در سریع‌ترین زمان را دارد، سرمایه‌گذاری است.

برای آموزش دیدن زمان صرف کنید و با اطمینان به معامله و سرمایه‌گذاری بپردازید.

سخن آخر

توانایی حل مشکلات مالی خود و دیگران، در وا قع به مفهوم هوش مالی اشاره دارد. هوش مالی به نوعی کسب مهارت و توانایی حل مسائل مالی است. هوش مالی قابلیت یادگیری و پرورش دارد. فاکتورهای مهمی در پرورش این هوش از قبیل تغییر تفکر و نگرش و تعیین هدف وجود دارند که با توجه و استفاده از آن‌ها ثروت به شما نزدیک می‌شود.

هوش مالی یا هوش اقتصادی ویژگی‌های به خصوصی دارد که به آن‌ها اشاره کردیم. رابطه ثروت با هوش مالی رابطه‌ای مستقیم است. برای رسیدن به ثروت، باید هوش مالی را پرورش دهیم و مدت‌زمان لازم را صرف کنیم. به دلیل وجود هوش مالی امکان رسیدن به موفقیت‌های مالی با کار کمتر و در زمان سریع‌تر نیز وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code