شرایط پذیرش شرکت های جدید در بورس و فرابورس

شرایط پذیرش شرکت های جدید در بورس و فرابورس

عرضه سهام شرکت‌ها در بازار بورس یا فرابورس، یک رخداد مثبت برای بازار سرمایه، سهامداران و خود شرکت تلقی می‌شود. پذیرش شرکت های جدید در بورس و فرابورس معافیت مالیاتی 5 و 10 درصدی را برای آنها در بر دارد. شفافیت مالی، انتشار گزارش‌ها در سایت کدال و نظارت دقیق سازمان بورس، باعث امنیت و اعتماد بیشتر سهامداران می‌شود و در نهایت هر نوع سرمایه‌گذاری که عموم مردم در آن شرکت کنند، رونق بازار سرمایه را در پی دارد. شرکت‌ها برای استفاده از این امتیاز و انتشار سهام در بازار سرمایه، باید شرایط خاصی را فراهم کنند. در ادامه این مطلب شرایط پذیرش شرکت های جدید در بورس و فرابورس را بررسی می‌کنیم.


شرایط پذیرش شرکت های جدید در بورس

شرایط پذیرش شرکت های جدید در بورس به دو بخش عمومی و خاص تقسیم می‌شود. طبق دستور‌العمل مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار شرایط عمومی به شرح زیر است:
1- ثبت نزد سازمان
2- نبود محدودیت قانونی موثر برای نقل و انتقال با اعمال حق رأی توسط صاحبان سهام
3- سهام با نام و دارای حق رأی باشد و تمام بهای اسمی آن پرداخت شده باشد
4- تابعیت شرکت حتما باید ایرانی باشد
5- شخصیت حقوقی شرکت باید سهامی عام باشد
ضوابط دستورالعمل در دی ماه 1386 منتشر و در اردیبهشت 1390 اصلاحیه‌ای برای آن صادر شد. شرایط مذکور نکاتی دارند که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.
اگر شرکت سهامی خاص باشد، می‌تواند هم‌زمان با ثبت درخواست نزد سازمان بوررس، اقدامات لازم در رابطه با تغییر شخصیت حقوقی به سهامی عام را انجام دهد. البته تا قبل از درج نام شرکت در فهرست نرخ‌های بورس، شخصیت حقوقی شرکت باید تغییر کرده باشد.
اگر بخش عمده‌ای از سهام یا دارایی شرکت به دلایلی مثل وام بانکی یا موارد قضایی، به عنوان وثیقه استفاده شده باشد یا به دلیل بدهی مالیاتی، در نقل و انتقال مشمول محدودیت قانونی شود، نمی‌تواند پذیرش بورسی بگیرد.
اگر سهام شرکت بی نام باشد، لازم است سه دوره آگهی با فاصله پنج روز در روزنامه‌های کثیرالانتشار درج شود و اطلاع‌رسانی عمومی صورت گیرد. سپس صاحبان سهام باید در مهلت معین (که لزوما کمتر از 6 ماه است) برای تبدیل سهام خود به مرکز شرکت مراجعه کنند. دقت کنید در آگهی باید ذکر شود که پس از انقضای مهلت معین، سهام بی نام شرکت باطل خواهد شد.
حسابرس شرکت باید لزوما از بین افراد معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب شده باشد. در غیر اینصورت حسابرس شرکت در مجمع عمومی عادی یا مجمع عمومی فوق العاده تغییر می‌کند و حسابرس معتمد جایگزین فرد می‌شود. دقت کنید پذیرش قطعی شرکت در بورس، مشروط به ارائه صورت مالی حسابرسی شده (حداقل آخرین دوره منتهی به پذیرش) توسط حسابرس معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار است.

شرایط خاص برای پذیرش شرکت های جدید در بورس

بازار بورس به سه بخش: تابلوی اصلی بازار اول، تابلوی فرعی بازار اول و بازار دوم تقسیم می‌شود و منظور از شرایط خاص برای پذیرش شرکت های جدید در بورس، تفاوت در همین سه بخش است. مثلا میزان سرمایه شرکت، تعداد سهامداران و سهام شناور از عوامل مهم در تعیین جایگاه شرکت در بازار بورس هستند.
در جدول زیر شرایط خاص برای پذیرش شرکت های جدید در بورس را به صورت کامل مشاهده می‌کنید:

شرایطبازار اول (تابلو اصلی)بازار اول (تابلو فرعی)بازار دوم
حداقل سرمایه ثبت شده1000 میلیارد ریال500 میلیارد ریال200 میلیارد ریال
نوع سهامعادی
حداقل سهام شناور20 درصد15 درصد10 درصد
حداقل تعداد سهامداران1000 نفر750 نفر250 نفر
حداقل سابقه فعالیت در صنعت3 سال3 سال2 سال
حداقل دوره سودآوری3 دوره مالی منتهی به پذیرش2 دوره مالی منتهی به پذیرش1 دوره مالی منتهی به پذیرش
زیان انباشتهنداشته باشد
حداقل نسبت حقوق صاحبان سهام به کل دارایی30 درصد20 درصد15 درصد
اساس‌نامه منطبق با نمونه هیئت مدیره سازمانباید داشته باشد
بازارگردانحداقل یکحداقل یکحداقل یک
گزارش حسابرس در مورد صورت مالی دو دوره منتهی به پذیرشاظهارنظر مردود یا عدم اظهار نظر نباشد

شرایط پذیرش شرکت های جدید در فرابورس

با مطالعه بخش قبلی، متوجه شدیم که پذیرش شرکت‌ها در بورس قوانین سختی دارد و شرکت‌های کوچک‌تر با سرمایه کمتر نمی‌توانند مجوز بورسی اخذ کنند. اما آیا این موضوع بازار سرمایه را محدود نمی‌کند؟ قطعا اگر فقط شرکت‌های بزرگ در بازار سرمایه به فعالیت بپردازند، مفاهیمی مانند گردش پول، مشارکت عموم مردم و رشد شرکت‌ها بی‌معنی می‌شود. به همین دلیل برای حضور شرکت‌های کوچکتر در بازار سرمایه، بازار فرابورس ایران در سال 1387 راه‌اندازی شد. در ادامه شرایط پذیرش شرکت های جدید در فرابورس، قوانین و دستورالعمل‌های مربوط به آن را بررسی می‌کنیم.
شرایط پذیرش شرکت های جدید در فرابورس را نمی‌توان به صورت یک سری قوانین واحد بررسی کرد، چرا که فرابورس ایران از 7 بازار تشکیل می‌شود. هر بازار کارکردی مجزا دارد، قوانین مخصوص به خود را شامل می‌شود و اگرچه گاهی تشابهاتی در قوانین به چشم می‌خورد، اما به هر حال برای اخذ پذیرش، حتما باید شرایط مربوط به بازار هدف فراهم باشد.

انواع بازارهای فرابورس

فرابورس ایران با توجه به تنوع، گستردگی و سهولت پذیرش، امکان ورود شرکت‌های کوچک به بازار سرمایه را فراهم کرده است. این امکان تاثیر زیادی در رشد شرکت، گردش پول و رونق اقتصادی دارد. از طرفی سرمایه‌گذار کارمزد کمتری را (نسبت به بورس) برای سرمایه‌گذاری در فرابورس پرداخت می‌کند.
انواع بازارهای فرابورس به شرح زیر هستند:
1- بازار اول فرابورس
2- بازار دوم فرابورس
3- بازار سوم فرابورس (بازار عرضه)
4- بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) فرابورس
5- بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس
6- بازار پایه فرابورس (زرد- قرمز- نارنجی)
7- بازار ابزار مشتقه فرابورس

پذیرش شرکت های جدید در فرابورس

بیشترین معاملات فرابورس، مربوط به بازارهای اول، دوم، SME و پایه است. بنابراین شرایط پذیرش شرکت های جدید در فرابورس را برای این چهار بازار در جدول زیر بررسی می‌کنیم.

شرایطبازار اولبازار دومSMEبازار پایه
نیاز به ثبت نزد سازمانداردداردندارددارد
سهام با نامداشته باشدداشته باشد
سهام 100 درصد عادیداشته باشدداشته باشد
محدودیت قانونی موثر برای نقل و انتقالنداشته باشدنداشته باشدنداشته باشدنداشته باشد
پرداخت بهای اسمیباید تماما پرداخت شده باشدباید تماما پرداخت شده باشدباید تماما پرداخت شده باشد
حداقل سابقه فعالیت2 سال1 سال1 سال
حداقل سرمایه ثبت شده200 میلیارد ریال200 میلیارد ریال100 میلیارد ریال
زیان انباشتهنداشته باشدباید برنامه عملیاتی برای خروج از زیان ارائه دهدباید برنامه عملیاتی برای خروج از زیان ارائه دهد
گزارش حسابرسمردود یا عدم اظهار نظر نباشدمردود یا عدم اظهار نظر نباشدمردود یا عدم اظهار نظر نباشد
سودآوریباید سودآور باشد
عدم وجود دعاوی حقوقی موثر بر صورت مالینداشته باشدنداشته باشدباید افشا شود
حسابرس معتمد سازمان بورسداشته باشدداشته باشدباید در اولین مجمع عمومی تعیین شود
محکومیت قطعی کیفری اعضای هیئت مدیریه و مدیرعاملنداشته باشدنداشته باشدنداشته باشد

سخن آخر
در ایران بازارهای گوناگونی مثل بورس، ملک، طلا، سکه و… برای سرمایه‌گذاری وجود دارد و هر کدام از این بازار ها قوانین و شرایط خاصی را شامل می‌شوند. اما در این بین بازار بورس و فرابورس از اهمیت ویژه‌های برخوردارند و دلیل آن درصد مشارکت مردم و حجم معاملات این بازارها است. در واقع مخاطبان بازارهای دیگر، قشر محدودی هستند اما در بازار بورس همه افراد جامعه، با هر میزان دارایی به سرمایه‌گذاری می‌پردازند. بنابراین سخت‌گیری دولت درباره بورس و فرابورس بیش از مابقی بازارها است. شرایط پذیرش شرکت های جدید در بورس و فرابورس بسیار سخت‌گیرانه تنظیم شده است، نظارت بر عملکرد آنها توسط سازمان بورس انجام می‌شود و همه جزئیات در اختیار سهامداران قرار می‌گیرد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code