سامانه سجام چیست؟

سامانه سجام چیست؟ نحوه ورود به سایت سامانه سجام

از شهریور ماه 1397 ثبت‌نام در سامانه سجام برای همه فعالان بازار سرمایه الزامی شده است. اما سامانه سجام چیست و ثبت‌نام در آن چه مزایایی برای سرمایه‌گذاران بازارهای مالی دارد. موضوعی که در این مطلب به آن بیشتر می‌پردازیم و شما را با این سامانه بیشتر آشنا می‌کنیم. همراه ما باشید.

سجام چیست؟

سجام سامانه‌ای برای جمع‌آوری و ثبت اطلاعات مشتریان بازار سرمایه است و اطلاعات هویتی، ارتباطی، بانکی و … کلیه فعالان این بازار در این سامانه گردآوری شده است. ثبت‌نام در سجام برای همه سرمایه‌گذاران بورس و بازارهای مالی الزامی است و بدون عضویت در آن برای فعالان جدید این بازار کد بورسی صادر نمی‌شود و آن‌ها نمی‌توانند معاملات خود را در بازار سرمایه آغاز کنند.

ضمن اینکه مشتریان قدیمی بورس نیز که پیش از این کد بورسی داشته‌اند، در صورتی که در سجام ثبت‌نام نکنند سامانه معاملاتی آن‌ها پس از مدتی مسدود می‌شود.

 

مزایای ثبت نام در سامانه سجام

مهم‌ترین سوالی که در فرآیند عضویت در سامانه سجام ممکن است برای فعالان این بازار پیش بیاید، این است که عضویت در سجام چه مزایایی برای آن‌ها خواهد داشت؟ دسترسی به تمام سرویس‌های بازار سرمایه و عدم نیاز به احراز هویت مجدد در مراجعه به دیگر نهادهای مالی مانند شرکت‌های سرمایه‌گذاری، کارگزاری‌ها، صندوق‌های مشترک و … از مهم‌ترین مزایای عضویت در سجام به شمار می‌رود.

دریافت سود مجامع و مطالبات فعالان بازار سرمایه از طریق اطلاعات بانکی وارد شده در سامانه سجام، ثبت‌نام آسان در کارگزاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری، امکان ویرایش راحت اطلاعات و در نهایت تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری در بورس و بازارهای مالی از دیگر مزایای عضویت در این سامانه به شمار می‌روند.

 

نحوه ورود و ثبت نام در سامانه سجام

برای ثبت‌نام در سامانه سجام ابتدا باید به وب سایت این سامانه به نشانی www.sejam.ir مراجعه و گزینه «ثبت‌نام در سامانه سجام» را انتخاب کنید. سپس شماره تلفن همراه خود را که باید حتما تحت مالکیت خودتان باشد، وارد کنید و با دریافت کد تایید وارد مرحله بعد شوید.

در این مرحله باید کد تایید را به همراه کد ملی و نوع شخصیت (حقیقی یا حقوقی) وارد کنید تا به مرحله پرداخت هزینه ثبت‌نام در سجام هدایت شوید. حالا نوبت تکمیل فرم‌های ثبت‌نام شامل اطلاعات هویتی، ارتباطی، شغلی، مالی و حساب‌های بانکی است.

در مرحله بعد، پس از استعلام اطلاعات وارد شده توسط سامانه، یک کد پیگیری ده رقمی برای مشتری ارسال می‌شود و می‌توان به مرحله احراز هویت سجام وارد شد. احراز هویت سجام به دو صورت حضوری و غیرحضوری امکان‌پذیر است.

حالا و پس از ثبت‌نام در سامانه سجام و انجام فرآیند احراز هویت آن، می‌توانید برای دریافت کد بورسی از طریق کارگزاری مورد نظرتان اقدام کنید.

شما می‌توانید ثبت‌نام در سجام را به صورت رایگان و از طریق سامانه آگاه اکسپرس هم انجام دهید. با ثبت‌نام در این سامانه از طریق آگاه اکسپرس، فرآیند ثبت‌نام در کارگزاری نیز به صورت هم‌ز‌مان انجام خواهد شد.

 

ثبت‌نام در سامانه سجام از طریق آگاه اکسپرس

گفتیم شما می‌توانید ثبت‌نام رایگان سجام را از طریق سامانه آگاه اکسپرس انجام دهید. برای این کار باید ابتدا به وب سایت آگاه اکسپرس به نشانی ex.agah.com مراجعه و گزینه «ثبت‌نام دریافت کد بورسی رایگان» را انتخاب کنید.

در مرحله بعد اگر عضو بآشگاه مشتریان آگاه یا مشتری معاملات آنلاین آتی این کارگزاری هستید، گزینه ادامه را انتخاب کنید و اگر نه به بخش ثبت‌نام جدید بروید.

اگر گزینه ادامه را انتخاب کنید که در مرحله بعد از شما خواسته می‌شود نام کاربری و رمز عبور حساب بآشگاه خود را وارد و ثبت‌نام کد بورسی را آغاز کنید. اما با انتخاب گزینه ثبت‌نام جدید، باید فرم‌های مربوط به اطلاعات هویتی، شغلی، مالی و تحصیلی خود را تکیل و صحت اطلاعات وارد شده را تایید کنید.

با وارد کردن مشخصات فردی خود در این بخش، عضویت شما در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه نیز انجام می‌شود.

حالا نوبت تایید نهایی اطلاعات و انتخاب روش احراز هویت است. شما می‌توانید فرآیند احراز هویت را به صورت حضوری و از طریق مراجعه به شعب کارگزاری آگاه یا دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد با کارگزاری و یا به صورت غیرحضوری انجام دهید.

برای ثبت‌نام در سامانه سجام از طریق آگاه اکسپرس یک کد فعال‌سازی پنج رقمی به شماره همراه ثبت شده در فرآیند ثبت نام برای شما ارسال می‌شود. با درج این کد و انجام استعلامات مربوطه یک کد پیگیری ده رقمی برای شما ارسال می‌شود که به وسیله آن می‌توانید فرایند احراز هویت سجام را انجام دهید.

هزیته ثبت‌نام در سامانه سجام مبلغ 10000 تومان است که با عضویت در این سامانه از طریق آگاه اکسپرس این هزینه توسط کارگزاری پرداخت می‌شود.

 

ویرایش اطلاعات در سامانه سجام

گفتیم یکی از مهم‌ترین مزایا و ویژگی‌های ثبت‌نام در سامانه سجام، ویرایش آسان اطلاعات در این سامانه است. یک بخش از اطلاعات موجود در سجام مربوط به فعالیت کاربران در بورس و خرید و فروش سهام در این بازار است که این اطلاعات به صورت اتوماتیک ویرایش و به‌روزرسانی می‌شوند. اما مشخصات فردی و اطلاعات هویتی و ارتباطی که افراد در سجام وارد می‌کنند، قابلیت ویرایش دارد و کاربران بازار سرمایه می‌توانند به راحتی اطلاعات خود را در این سامانه اصلاح کنند.

برای این فرآیند ابتدا باید به وب سایت سجام مراجعه و گزینه «ویرایش اطلاعات» را انتحاب کنید. حال با وارد کردن شماره تلفن همراهی که در زمان ثبت‌نام نیز در سامانه واردکرده‌اید، یک کد تایید 5 رقمی برای شما ارسال می‌شود. با وارد کردن این کد به همراه کد ملی به اطلاعاتی که در سجام وارد کرده‌اید، دسترسی دارید و می‌توانید آن‌ها را ویرایش کنید.

شما می‌توانید شماره تلفنی را هم که در ابتدا با آن در سجام ثبت‌نام کرده‌اید، ویرایش کنید. البته برای ویرایش تلفن همراه در سامانه سجام، باید هزینه‌ای تحت عنوان کارمزد پرداخت کرد.

 

بازیابی کد پیگیری ده رقمی سجام

گفتیم برای احراز هویت سجام یک کد پیگیری ده رقمی برای کاربران ارسال می‌شود که در صورت پاک شدن پیامک حاوی این کد و فراموشی می‌توانید آن را نیز به راحتی بازیابی کنید. برای این منظور نیز ابتدا به وب سایت سجام مراجعه و گزینه « بازیابی کد پیگیری» را انتخاب کنید. در مرحله بعد با وارد کردن کد ملی‌تان، کد پیگیری ده رقمی سجام بار دیگر برای شمال ارسال خواهد شد.

 

سخن آخر

در این مطلب به شما گفتیم سامانه سجام چیست و نحوه ورود و ثبت‌نام در سامانه سجام چگونه است؟ سجام مخفف «سامانه جامع اطلاعات مشتریان» است و کلیه اطلاعات هویتی، ارتباطی، مالی و … مشتریان بازار سرمایه در آن گردآوری شده است. عضویت در این سامانه برای همه فعالان بورس الزامی است و بدون ثبت‌نام در سجام برای سرمایه‌گذاران این بازار کد بورسی صادر نمی‌شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code