روش‌های پس‌انداز پول

روش‌های پس‌انداز پول

یکی از راه‌های متداول برای رسیدن به استقلال مالی از گذشته تا کنون پس‌انداز پول بوده است که به نوعی افراد از خانواده خود آن‌را می‌آموزند و در زندگی خود به کار می‌گیرند. نکته مهم اینجا است که ما در جهانی زندگی می‌کنیم که دائما در حال پیشرفت بوده و شرایط زندگی نیز در حال تغییر است. از این رو شرایط امروزی پس‌اندازکردن نیز تغییر کرده و به کارگیری این روش‌ها در زندگی بسیار مهم است و باید به آن‌ها پای‌بند بود.

در این مقاله به بررسی روش‌های پس‌انداز پول خواهیم پرداخت:

در این مقاله قرار است عناوین زیر را مورد بررسی قرار دهیم: پنهان

تاریخچه پس‌انداز پول

پس‌انداز پول از دیر‌باز وجود داشته و با تغییر شرایط و نسل‌ها دچار تغییر شده است. در ابتدا پادشاهان امپراتوری‌های بزرگ، در زمان‌های نیاز اقدام به ذخیره‌سازی و پس‌انداز سرمایه‌ها می‌کردند و این کار در بین مردم به مرور رواج داده ‌شد. در واقع اولین روش‌های پس‌انداز مشابه زمان حال، در زمان امپراتوری‌های روم اتفاق افتاده بود. پس از آن با پیدایش بانک‌ها در سال ۱۴۰۱ در اسپانیا گام‌های مهمی در این راستا برداشته شد و اولین بانک‌های بین‌المللی ذخیره پول در سال ۱۹۲۴ افتتاح شدند. به تدریج و تا کنون بر تعداد افرادی که پس‌انداز می‌کنند افزوده شده و روش‌های پس‌انداز پول نیز تغییر کرده است.

دلیل پس‌انداز پول چیست؟

در واقع پس‌انداز می‌تواند به دلایل مختلفی انجام شود، اما به طور کلی عواملی چون افزایش رفاه زندگی، وجود پشتوانه مالی برای زمان‌های نیاز، تامین نیاز‌های خانواده، سرمایه‌گذاری، تامین شرایط رفاهی و تحصیلی فرزندان و … ، می‌توانند از جمله دلایل پس‌انداز باشند که با توجه به روحیات، سن، استراتژی سرمایه‌گذاری، میزان درآمد و …. ، برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود. پس به طور کلی پس‌انداز عاملی است که سبب پیشرفت در حوزه مالی می‌شود و این امکان را فراهم می‌کند تا به خواسته‌های بیشتری دست پیدا کنید و میزان آن به تناسب تفاوت‌های افراد مختلف، متفاوت خواهد بود.

دلیل موافقت و مخالفت افراد با پس‌انداز پول چیست؟

عموما افراد آینده‌نگر که به فکر آینده مالی خود و فرزندانشان هستند، از طرفی هدف دارند و برای دستیابی به آن تلاش می‌کنند، پس‌انداز پول را در اولویت‌های اصلی زندگی خود قرار می‌دهند. روش‌های قدیمی پس‌انداز مانند سپرده‌های بانکی و نگه‌داشتن پول نقد که منسوخ شده‌اند، برای بسیاری از افراد بازده نداشتند و با وجود راه‌های متنوع و گوناگون موجود برای پس‌انداز، به دلیل شکست‌های کسب‌شده قبلی، به سمت آن‌ها نمی‌روند. متاسفانه تعداد زیادی از افراد نیز وجود دارند که هنوز راه‌های درست پس‌انداز را بلد نیستند و عدم آینده‌نگری و زندگی در لحظه نیز عاملی برای دوری از پس‌انداز است.

لازم به ذکر است که عده‌ای از افراد که میلی به پس‌انداز ندارند اما به دنبال راه‌هایی برای سرمایه‌گذاری در بازار‌های مالی هستند، به نوعی در پی ایجاد پس‌انداز برای خود هستند چرا‌که این روش نیز در بلند‌مدت و به شرط فعالیت درست و منطقی، به کسب سود منجر می‌شود.

بهترین روش‌های پس‌انداز پول

در ادامه به بیان و بررسی برخی از راه‌‌های موجود برای پس‌انداز و کاهش هزینه‌ها خواهیم پرداخت:

1- تهیه فهرست و تخصیص هزینه

در واقع لازم است تا میزان هزینه‌های خود را مشخص کنید و به هر کدام از نیاز‌ها، هزینه‌ای اختصاص دهید تا بتوانید از خرج‌های اضافی جلوگیری کرده و و هرقدر‌کم، پس‌انداز کنید. برای این امر لازم است تا ریز مواردی که باید هزینه برای آن‌ها صرف کنید را یادداشت کنید، سپس تا حد امکان در هزینه هر کدام صرفه‌جویی کنید. با تخصیص پول به نیاز‌های موجود می‌توانید از باقی‌مانده پول خود مطلع شوید و آن‌را پس‌انداز کنید.

2- استفاده از وسایل نقلیه عمومی

یکی از راه‌های موجود برای پس‌انداز، استفاده از وسایل نقلیه عمومی است که سبب جلوگیری از پرداخت‌ هزینه‌ برای تاکسی‌های آنلاین و عمومی می‌شود و لازم است توجه داشته باشید که بدون هیچ خجالتی این کار را انجام دهید چراکه دلیل آن رسیدن به پس‌انداز در آینده است. شما برای رسیدن به خواسته‌هایتان و استقلال مالی باید تا حد امکان از هزینه‌های خود بکاهید.

3- خرید محصولات دارای تخفیف

استفاده از محصولاتی که دارای تخفیف هستند و تهیه آن‌ها از هر بستری که امکان‌پذیر باشد، برای پس‌انداز‌کردن مناسب است و سبب می‌شود برخی هزینه‌های اضافی را پرداخت نکنید و به جای آن‌ها میزان پس‌انداز بیشتری داشته باشید.

4- مبلغی را از حساب خود بردارید و در کیف پولتان بگذارید

یکی دیگر از روش‌هایی که به کنترل هزینه‌های ماهانه کمک می‌کند، قراردادن میزان پولی در کیف پول است که برای هزینه‌های روزانه مصرف می‌شود. با این روش هم از خرج‌کردن‌های بیهوده دور می‌شوید و هم لذت افزوده‌شدن به پس‌انداز خود را تجربه خواهید کرد.

5- اجناس ارزان قیمت نخرید

عموما جنس‌های تقلبی که قیمت کمتر دارند در مقایسه با جنس‌های مرغوب، عمر کمتری دارند و در بلندمدت زیان‌ده هستند، پس بهتر است جنس با کیفیت خریداری کنیم که مدت بیشتری برای ما دوام به همراه داشته باشد و از صرف هزینه بیشتر جلوگیری کند.

6- محصولات فرهنگی را اجاره کنید یا به امانت بگیرید

با افزایش نرخ کاغذ، نرخ تمام‌شده کتاب‌ها نیز بیشتر می‌شود و بهتر آن است که نسخه‌های الکترونیکی کتاب‌ها را مطالعه کنید یا از کتاب‌خانه‌ها به امانت بگیرید و این کار باعث می‌شود تا مبلغی را بتوانید برای پس‌انداز اختصاص دهید.

7- آموزش ببینید

برای سرمایه‌گذاری لازم است تا آموزش ببینید و بدون علم و آگاهی وارد هیچ بازاری نشوید، چرا‌که موفقیت در هر بازاری مستلزم داشتن دانش و تجربه مورد نیاز آن بازار است. اگر وقت و زمان لازم برای مطالعه ندارید، می‌توانید از کارشناسان اقتصادی مشاوره بگیرید یا در کارگاه‌های آموزشی شرکت کنید.

8- حساب پول خود را داشته باشید

دانستن موجودی حساب سبب می‌شود تا بهینه خرج کنید و از هزینه‌های بیهوده چشم‌پوشی کنید. نوشتن هزینه‌ها و دانستن مانده‌حساب باعث می‌شود تا بیشتر در حد توان خود خرج کنید و همیشه مبلغی را برای پس‌انداز نگه‌دارید.

9- به بیمارستان‌های طرف قرارداد خود مراجعه کنید

استفاده از خدمات بیمارستان‌های طرف قرارداد بیمه خود را در اولویت قرار دهید، چرا‌که بخشی از درآمد ماهانه شما صرف بیمه می‌شود و حق طبیعی شما است که بتوانید از مزایای آن‌ استفاده کنید و بخش قابل توجهی از دارایی‌تان را که قرار است صرف هزینه‌های آزاد بیمارستان شود، پس‌انداز کنید .

10- استفاده از تورهای لحظه‌آخری و تخفیف‌دار

به طور کلی می‌توانید در سفر‌های خود از تور‌های تخفیف‌دار استفاده کنید و از وسایل نقلیه و هتل ارزان‌قیمت‌تری استفاده کنید و مدت سفر خود را کاهش دهید. حتی اگر درآمد شما بالا باشد بازهم منطقی نیست که بخواهید پول‌های گزاف هزینه کنید و بهتر است بخش قابل توجهی نیز پس‌انداز شود، چرا‌که اهمیت این مبالغ در بلند‌مدت مشخص می‌شود و می‌توانند برای افراد ضروری و کارآمد باشند.

11- با دوستان خود شریک شوید

در صورت داشتن ایده‌ای مناسب و نیاز به سرمایه، با دوستان خود شریک شوید تا هم برای خود پس‌انداز ایجاد کنید و هم بتوانید باعث رشد سرمایه مورد استفاده شوید.

12- استفاده از مشاوران اقتصادی

سرمایه‌گذاری نیز مانند بسیاری از مراودات دیگر نیاز به مشورت و راهنمایی دارد و لازم است افراد از نظر متخصصان برجسته این حوزه برای افزایش بازده خود استفاده کنند و به نوعی از تجربه آن‌ها برای موفقیت خود پل بسازند و هزینه‌های موجود را در واقع لازمه‌ای برای پیشرفت بیشتر خود بدانند.

13- سرمایه‌های بی فایده را بفروشید

سهام بد و زیان‌ده، زمین پردردسر و پرهزینه، ماشین به خرج‌افتاده و … ، مثال‌هایی از دارایی‌هایی هستند که صرفا برای ما زیان به همراه دارند و بهتر آن است که هرچه زودتر از آن‌ها خلاص شویم.

14- انباری خود را خالی کنید

بسیاری از وسایل در انباری‌ وجود دارند که سال‌ها بی‌استفاده ماندند و با فروش آن‌ها می‌توانید در بازار سرمایه فعالیت کنید و همین مبالغ به ظاهر کم، در بلند‌مدت بازده مناسبی دارند که با نگه‌داشتن آن‌ها صرفا بخشی از دارایی افراد از بین می‌رود. بازار سرمایه امکان شروع فعالیت با پانصد هزار تومان را دارد و همین مبالغ اندک در سال‌های بعد رشد‌های خوبی خواهند داشت.

15- قرض‌گرفتن

اگر به روش خود اطمینان دارید و صرفا مشکل مالی جلودار شما است، می‌توانید از سرمایه‌های راکد اطرافیان خود استفاده کنید و هم خود درآمد کسب کنید و هم آن‌ها را در درآمد خود شریک کنید. در این حالت دیگر نیاز به دریافت‌ وام‌هایی که بازپرداخت سنگین دارند، ندارید و صرفا باید روش درست و مطمئنی داشته باشید.

16- پرداخت به موقع بدهی

با پرداخت به موقع بدهی‌ها، هزینه اضافی متحمل نخواهید شد و جریمه‌های دیرکرد نیز به نوعی می‌توانند پس‌انداز محسوب شوند و تجمیع آن‌ها باعث تشکیل سرمایه مناسبی خواهد شد.

17- وام‌هایی که بازپرداخت سنگین دارند برای سرمایه‌گذاری دریافت نکنید

دریافت وام در واقع مانند زمانی است که تمام مبلغ پس‌انداز خود را در ابتدا دریافت کردید و می‌تواند مناسب باشد اما به شرطی که گرفتار بازپرداخت اقساط آن نشوید و بتوانید بیش از هزینه‌های جاری خود بازده کسب کنید.

18- تبدیل سرمایه به طلا

با تبدیل دارایی خود به طلا اول از همه از تورم عقب نمی‌افتید و در مرحله بعدی در بلند‌مدت سود خوبی کسب خواهید کرد.

19- اولویت پس‌انداز است سپس خرج‌کردن

در واقع لازم است تا مقدار دل‌خواه خود برای پس‌انداز را قبل از هر خرجی از درآمد خود کسر کنید سپس به پرداخت هزینه‌های موجود بپردازید.

روش‌های پس‌انداز پول با درآمد کم

میزان پس‌انداز در واقع ربطی به میزان درآمد ندارد، چرا‌که با هر درآمدی امکان خرج‌کردن بیش از آن برای شما وجود خواهد داشت و از هر درآمدی نیز می‌توان بخشی را به پس‌انداز اختصاص داد. میزان پس‌انداز هر قدر کم هم که باشد، در گذر زمان رشد می‌کند و با تقویت خصلت پس‌انداز‌کردن، موفقیت‌های مالی بیشتری برای شما رقم خواهد خورد. در ادامه به بیان روش‌هایی که مناسب پس‌انداز با درآمد کم هستند خواهیم پرداخت:

  • خرید سکه‌های طلا چند‌گرمی
  • سرمایه‌گذاری در بورس
  • پس‌انداز بانکی برای دریافت وام کم سود
  • شراکت با اطرافیان
  • خرید واحد‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری

استراتژی‌های موجود برای پس‌انداز پول

در ادامه به بیان مهم‌ترین استراتژی‌های موجود برای پس‌انداز پول خواهیم پرداخت:

1- پس‌انداز غیر مستقیم

عموما مبالغ بالا سود بیشتری برای ما خواهند داشت به همین خاطر در صورتی‌که سرمایه زیادی ندارید، می‌توانید از اطرافیان خود کمک بگیرید یا به خرید واحد‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری بپردازید.

2- پس‌انداز پله‌ای

در واقع می‌توانید به صورت خرد خرد بر سرمایه خود بیفزایید و مناسب افرادی است که درآمد ماهیانه ثابت دارند.

3- پس‌انداز تصاعدی

این روش نیز مانند روش پله‌ای است با این تفاوت که می‌توانید به صورت تصاعدی میزان پس‌انداز خود را افزایش دهید.

کلام آخر

پس‌انداز از گذشته تا کنون عاملی بوده که برای زندگی بهتر و تامین خواسته‌های بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفته است. شرایط زندگی حال حاضر به گونه‌ای پیش می‌رود که نیاز لازم و اساسی برای بهبود شرایط مالی، استفاده از پس‌‌انداز است. هنوز هم عده‌ بسیاری از افراد وجود دارند که با پس‌انداز و راه‌های جدید آن آشنا نیستند. در این مقاله روش‌های مختلفی برای کاهش هزینه‌ها و افزایش پس‌انداز ذکر کردیم و لازم است توجه داشته باشید که با انجام همین نکات ساده می‌توانید ماهانه به مبلغ پس‌انداز و در واقع دارایی خود بیفزایید. افزایش پس‌انداز سبب می‌شود تا بتوانید سرمایه‌گذاری‌های مختلفی انجام دهید و به مرور زمان حجم اندوخته مالی خود را افزایش دهید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code