مزایا و معایب خرید طلا در بورس

بازار طلا همواره یکی از بازارهای پر مخاطب برای سرمایه‌گذاری بوده و هست. چرا که هم کالایی ارزشمند است، هم کاربرد تزیینی دارد و هم راهی مطمئن و پر بازده برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید. در حال حاضر نیز با توجه به افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی، استقبال از خرید و سرمایه‌گذاری در طلا بیشتر شده است. اما باید توجه داشت که قبل از ورود به هر بازاری باید شرایط و نحوه فعالیت در آن را در نظر داشت و چگونگی سرمایه‌گذاری در طلا و مزایا و معایب خرید طلا در بورس یا بازار فیزیکی را بدانیم تا روش صحیح‌تر را انتخاب کنیم. این موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته‌ایم.

روش‌های سرمایه‌گذاری در طلا

در گذشته برای خرید طلا تنها یک راه وجود داشت و آن هم خرید طلا یا سکه فیزیکی و نگهداری آن با قبول ریسک سرقت بود. اما پس از مدتی و با روی کار آمدن بازار بورس، روش‌های دیگری برای خرید و نگهداری این کالای ارزشمند به وجود آمد که در ادامه به سه روش متداول این سرمایه‌گذاری اشاره می‌کنیم.

 • خرید مستقیم طلا

از مرسوم‌ترین و رایج‌ترین روش‌های سرمایه‌گذای در بازار طلا که همچنان طرفداران بسیاری نیز دارد خرید مستقیم طلا و نگهداری آن در خانه است. در این روش کارمزدها و ریسک سرقت بالاست و به عنوان یک روش سرمایه‌گذاری اصولی با درصد خطای کم پیشنهاد نمی‌شود.

 • گواهی سپرده طلا

یکی از کالاهایی که در بورس کالا معامله می‌شود طلا است که به صورت گواهی سپرده خرید و فروش می‌شود. کالاهای مورد معامله در بورس کالا بر اساس قواعد خاصی خرید و فروش می‌شوند و در واقع داشتن گواهی سپرده طلا، یعنی داشتن خود سرمایه و دارایی طلا. نحوه خرید و فروش گواهی سپرده طلا نیز بسیار ساده است و تنها با داشتن کد بورسی می‌توانید سفارش خرید یا فروش تعداد واحدهای مورد نظر خود را ثبت کنید.

 • صندوق سرمایه گذاری طلا

روش سوم سرمایه‌گذاری در طلا، صندوق‌های طلای بازار سرمایه هستند. این روش خرید و سرمایه‌گذاری در طلا چند سالی است که مرسوم شده و هدف از به وجود آمدن آن رفع معایب خرید طلای فیزیکی است. در صندوق‌های طلا بازدهی و سود متناسب با رشد طلا در بازار فیزیکی رخ می‌دهد و سرمایه شما همپا با صعود یا نزول طلا، روند صعودی یا نزولی طی خواهد کرد اما مزیت‌های بسیاری که در این روش سرمایه‌گذاری وجود دارد آن را نسبت به روش‌های دیگر متمایز می‌کند. در ادامه به بررسی مزایا و معایب خرید طلا در بورس و دیگر بازارها می‌پردازیم.

مزایای خرید طلای فیزیکی و سپرده طلا

در خرید طلا به صورت فیزیکی شما با مراجعه به طلا فروشی‌ها اقدام به خرید طلای مورد نظر خود می‌کنید و نیازی به مهارت یا تخصص خاصی ندارید. آسان بودن این روش و این که می‌توانید هر زمان که بخواهید طلای خود را بفروشید باعث شده افراد بسیاری به این نوع خرید طلا ترغیب شوند.

یکی از روش‌های خرید طلا در بوس، گواهی سپرده طلا است و مزیت سرمایه‌گذاری در آن این است که شما می‌دانید چه مقدار طلا دارید و این طلاها در انبار بورس ایران نگهداری می‌شود. مزایای دیگر این روش عبارتند از:

 • نیازی به مراجعه حضوری به طلا فروشی ندارید.
 • مشکلات مربوط به نگهداری و خطرات احتمالی آن را ندارید.
 • در این روش از پرداخت مالیات معاف هستید.
 • کامزد خرید و فروش بسیار کمتری پرداخت می‌کنید.

مزایای خرید طلا در بورس

گفتیم که یکی از روش‌های تازه تاسیس خرید طلا، صندوق‌های طلای بازار سرمایه هستند که در این روش شما سرمایه خود را به دست متبحرین بازار سپرده و آن‌ها با سرمایه‌گذاری حداکثر این دارایی‌ در سکه و طلا به شما سودی متناسب با رشد قیمت طلای فیزیکی می‌پردازند. در صندوق‌های طلا حدود 70 درصد دارایی در گواهی سپرده سکه طلا و مابقی در اوراق مشتقه، ابزارهای آتی و … سرمایه‌گذاری می‌شود.

استفاده از این روش برای افرادی که دانش کافی برای ورود به بازار سرمایه‌ ندارند یا به دنبال خرید طلای بدون ریسک سرقت هستند مناسب است. به غیر از این موارد سرمایه‌گذاری با این روش مزایایی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • کارمزد کمتر
 • ریسک کمتر
 • نقدشوندگی
 • امکان معامله در بازار بورس
 • عدم تحمل هزینه‌ها و زحمات نگهداری طلا

معایب خرید طلای فیزیکی

مزایای سرمایه‌گذاری در بازار طلا را گفتیم حال بهتر است از معایب آن نیز آگاه شویم تا تصمیم مناسبی بگیریم.  همانند تمامی بازارهای مالی خرید طلای فیزیکی در کنار مزایایی که دارد، معایبی هم دارد که عبارتند از:

 • ریسک بالا در مدت زمان کوتاه
 • نگهداری و ریسک سرقت
 • اثر پذیری بالا از اخبار

معایب خرید طلا در بورس

در ادامه بررسی مزایا و معایب خرید طلا در بورس، باید بگوییم حتی سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا نیز معایب و ریسک‌هایی دارد که برای تصمیم گیری بهتر باید به آن‌ها نیز دقت کنیم. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در طلا از نوع صندوق‌های ETF یا همان قابل معامله در بورس هستند و تفاوت‌شان با صندوق‌های سرمایه‌گذاری دیگر این است که صندوق طلا، در بازار بورس کالا و دیگر صندوق‌ها، در بازار اوراق بهادار فعال هستند.

6 صندوق سرمایه‌گذاری در طلا داریم که آخرین آن‌ها صندوق طلای زرین با نماد «مثقال» است که در آذر 1400  توسط شرکت سبدگردان آگاه راه‌اندازی شده است. البته صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا، نسبت به گذشته رشد قابل توجهی داشته‌اند و این موضوع باعث شده که بر ارزش آن‌ها افزوده شود. از معایب صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا می‌توان به میزان نقدشوندگی پایین و کارمزد پرداختی اشاره کرد.

البته ریسک مربوط به نقدشوندگی در مقایسه با ریسک‌های موجود در روش‌های سرمایه‌گذاری دیگر زیاد نیست اما چنانچه که گفتیم بر خلاف روش‌های دیگر، ریسک کلاهبرداری، نگهداری و تقلبی بودن در مورد این صندوق‌ها وجود ندارد.

بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری طلا چه موقع است؟

گفتیم که حداقل 70 درصد از دارایی صندوق‌های طلا از گواهی سپرده سکه طلا تشکیل شده است و این یعنی رابطه تنگاتنگی بین قیمت صندوق‌های طلا با قیمت سکه طلا وجود دارد. مابقی دارایی صندوق‌های طلا نیز در ابزارهای مشتقه، اهرمی، آتی، اوراق با درآمد ثابت و … سرمایه‌گذاری می‌شود و این چینش ترکیب دارایی توسط تیم مدیریتی صندوق، برای کنترل نوسانات بازار طلاست.

اگر سوال شما این باشد که بهترین زمان خرید صندوق‌های طلا چه زمانی است؟ با توجه به ترکیب دارایی این صندوق‌ها می‌توان گفت که به طور کلی بازدهی صندوق‌های طلا هم جهت با بازدهی طلای فیزیکی است اما به دلیل باقی دارایی‌ها، در مواردی ممکن است به نرخ‌هایی بیشتر یا کمتر از بازدهی سکه طلا برسد و از NAV خود فاصله بگیرد. پس بهترین زمان خرید صندوق طلا زمانی است که قیمت صندوق به NAV یا همان ارزش دارایی صندوق نزدیک باشد. هنگامی که این قیمت از NAV صندوق فاصله زیادی گرفته باشد یعنی حباب قیمتی تشکیل شده است و خرید چندان معقولانه نیست.

جمع‌بندی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مناسب افرادی است که دانش و زمان کافی برای معامله مستقیم در بورس ندارند و صندوق سرمایه‌گذاری طلا یکی از آن‌هاست. ما در این مقاله به مزایا و معایب خرید طلا در بورس، صندوق طلا و طلای فیزیکی در ایران پرداختیم. اگر با این روش سرمایه‌گذاری آشنا نیستید این مقاله شما را برای  انتخاب بهترین نوع سرمایه‌گذاری در طلا کمک خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code