حمایت و مقاومت استاتیک و داینامیک چیست؟

حمایت و مقاومت استاتیک و داینامیک چیست؟

افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری در بازارهای اقتصادی و مالی چون طلا، بورس، ارز دیجیتال و … هستند باید با اصول اولیه تحلیل آشنا باشند. آن‌ها می‌توانند تحلیل تکنیکال یا تحلیل بنیادی را انتخاب کنند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارد. تعیین حمایت و مقاومت استاتیک و داینامیک از ابتدایی‌ترین و حیاتی‌ترین مباحث تحلیل تکنیکال محسوب می‌شود که معامله‌گران باید درک درستی نسبت به آن‌ها داشته باشند.

معامله‌گران در بازار سرمایه باید بتوانند بهترین سطوح حمایت و مقاومت کلیدی استاتیک و پویا را پیدا کنند؛ زیرا این یک اصل حیاتی برای درک معاملات قیمت است. به طور کلی مفاهیم حمایت و مقاومت در معاملات از مهمترین مباحث تحلیل تکنیکال هستند که به عنوان بخشی از ابزار تجزیه و تحلیل الگوهای نمودار برای اشاره به سطح قیمت در نمودارها توسط معامله‌گران مورد استفاده قرار می‌گیرند تا به عنوان مانع از تحت فشار قرار دادن قیمت دارایی در جهت خاص ممانعت شود؛ بنابراین چنانچه در بازارهای اقتصادی و مالی فعالیت دارید و می‌خواهید با مفاهیم حمایت و مقاومت استاتیک و داینامیک آشنا شوید، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با مفهوم حمایت

حمایت در تحلیل تکنیکال در واقع سطح قیمتی است که در آن می‌توان انتظار داشت روند نزولی به دلیل تمرکز تقاضا یا تمایل به خرید متوقف شود. در بازار مالی با کاهش قیمت دارایی یا اوراق بهادار، شاهد افزایش تقاضا برای دریافت سهام خواهیم بود و در نتیجه خط حمایت شکل می‌گیرد. محدوده حمایتی در نمودار، قیمتی است که در آن خریدار به صورت پرقدرت عمل می‌کند و فروشنده ضعیف خواهد شد؛ یعنی در محدوده حمایت، تقاضا برای سهم افزایش پیدا کرده و از کاهش بیشتر قیمت سهم جلوگیری خواهد شد.

آشنایی با مفهوم مقاومت

مقاومت در تحلیل تکنیکال به محدوده‌ای در نمودار قیمتی اطلاق می‌شود که در آن فروشنده به صورت پرقدرت ظاهر می‌شود و همزمان خریدار ضعیف عمل می‌کند. در حقیقت به دلیل افزایش عرضه و عدم تقاضای قوی در بازار، قیمت سهم کاهش پیدا می‌کند و روند افزایش قیمت متوقف خواهد شد.

در بازارهای اقتصادی و مالی، تحلیل تکنیکال دارای حمایت استاتیک و حمایت داینامیک، مقاومت استاتیک و مقاومت داینامیک است. زمانی‌که یک محدوده به عنوان حمایت یا مقاومت شناسایی شود، آن سطوح قیمت می‌توانند به عنوان نقاط ورود یا خروج بالقوه معامله‌گران مطرح شوند. به طور کلی وقتی بازار روند صعودی را طی می‌کند، با کند شدن حرکت قیمت و شروع به حرکت مجدد به سمت خط روند، سطوح مقاومت شکل می‌گیرند.

خطوط حمایت استاتیک

حمایت استاتیک به سطوحی اطلاق می‌شود که در گذشته رخ داده‌اند و در هر شرایطی مقدار آن ثابت است و وابسته به زمان نیست. ساده‌ترین نوع حمایت استاتیک، حالت افقی است. زمانی‌که حمایت بر پایین‌ترین قیمت کندل پیوت کف (نقطه‌ای که جهت حرکت قیمت از نزولی به صعودی تغییر کرده است) مماس شود، حمایت استاتیک شکل گرفته است؛ بنابراین با نزدیک شدن و برخورد کندل‌های سهم به خطوط حمایت استاتیک، می‌توان انتظار روند صعودی و افزایش قیمت داشت. حال در نقطه مقابل خط مقاومت استاتیک بر بالاترین قیمت کندل پیوت (نقطه‌ای که جهت حرکت قیمت از صعودی به نزولی تغییر می‌کند) مماس خواهد شد و به نوعی سیگنال خروج یا ذخیره سود برای معامله‌گران است.

 

خطوط حمایت داینامیک چیست

خطوط حمایت داینامیک

حمایت داینامیک به سطوحی اطلاق می‌شود که در زمان‌های مختلف شاهد قیمت‌های متفاوتی خواهیم بود؛ یعنی این سطوح در گذشته اتفاق نیفتاده‌اند و سابقه تاریخی ندارند. سطوح حمایت داینامیک (پایین‌ترین خط روند کانال صعودی یا نزولی) و سطوح مقاومت داینامیک (بالاترین خط روند کانال صعودی یا نزولی) نشان‌دهنده تغییرات قیمتی سهم در زمان‌های مختلف هستند. معامله‌گران با ترسیم کانال داینامیک، می‌توانند زمان صعود یا نزول قیمت سهم را پیش‌بینی کنند. در کانال داینامیک یا پویا اعداد تنها یک مرتبه تکرار می‌شوند و به همین دلیل به سطوح این کانال، سطوح حمایت داینامیک یا سطوح مقاومت داینامیک گفته می‌شود. سطوح حمایت و مقاومت پویا در واقع مناطقی هستند که بازار، می‌تواند به عقب برگردد و بدون نیاز به قرار گرفتن در سطح حمایت یا مقاومت افقی، حمایت پیدا کند.

خطوط حمایت داینامیک چیست؟

تفاوت حمایت و مقاومت استاتیک و داینامیک

حمایت و مقاومت استاتیک و داینامیک از مفاهیم کلیدی و حیاتی در تحلیل تکنیکال به شمار می‌آیند که با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. مقوله زمان در درک بهتر تفاوت میان حمایت و مقاومت استاتیک و داینامیک بسیار حائز اهمیت خواهد بود. حمایت و مقاومت استاتیک ثابت بوده و در طول زمان همواره مقدار ثابتی دارد؛ یعنی حمایت و مقاومت استاتیک در نمودار سابقه تاریخی دارد. در نقطه مقابل حمایت و مقاومت داینامیک (پویا) با توجه به زمان و شرایط مختلف دارای مقادیر متفاوتی بوده و دارای سابقه تاریخی نیستند. به طور کلی حمایت و مقاومت تاریخی به شکل افقی مصداق حمایت و مقاومت استاتیک بوده و حمایت و مقاومت خطوط روند (صعودی یا نزولی) مصداق حمایت و مقاومت داینامیک خواهد بود. به طور خلاصه تفاوت حمایت و مقاومت استاتیک و داینامیک را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

  • سطوح حمایت یا مقاومت استاتیک متحرک نیستند و ماهیت افقی دارند.
  • سطوح حمایت یا مقاومت پویا متحرک هستند و ماهیت افقی ندارند.

در حقیقت بازار سرمایه همواره در حال تحول است و گاهی اوقات سود حاصل از خرید یا فروش به گونه‌ای تغییر می‌کند که در سطوح حمایت و مقاومت از پیش طراحی شده نیست.

سخن آخر

حال که با مفهوم سطوح حمایت و مقاومت استاتیک و داینامیک آشنا شدید، در ادامه به بعضی از نکات مهم در ارتباط با حمایت و مقاومت استاتیک و پویا اشاره می‌کنیم:

  • تحلیلگران فنی از سطوح حمایت و مقاومت برای شناسایی نقاط قیمت در نمودار استفاده می‌کنند که در آن احتمالات به نفع توقف یا معکوس شدن یک روند غالب خواهند بود.
  • حمایت زمانی اتفاق می‌افتد که انتظار می‌رود روند نزولی به دلیل تمرکز تقاضا متوقف شود.
  • مقاومت در جایی اتفاق می‌افتد که انتظار می‌رود روند صعودی به ‌دلیل تمرکز عرضه، موقتا متوقف شود.
  • روانشناسی بازار نقش مهمی در معاملات ایفا می‌کند؛ زیرا معامله‌گران و سرمایه‌گذاران گذشته را به خاطر می‌آورند و به شرایط متغیر واکنش نشان می‌دهند تا حرکت بازار آینده را پیش‌بینی کنند.
  • مناطق حمایت و مقاومت را می‌توان در نمودارها با استفاده از خطوط روند و میانگین متحرک شناسایی کرد.
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code